Skip to content

Tiedote: Suorahakuun keskittyneen Searchin valmistelut lopetetettu Choice HR:n osalta

Choice HR ja Nawia Oy ovat itsenäisiä, toisistaan riippumattomia yhtiöitä. Choice ei ole koskaan tarjonnut palveluitaan eikä resurssejaan Nawialle. Osa johdosta työskenteli aiemmin Choicen palveluksessa Choice Search -brändin alla.

Choice HR Oy:n perustamisvalmistelut aloitettiin vuonna 2018 ja yhtiö perustetiin vuonna 2019, kun pitkään yhdessä töitä tehneet yrittäjät Päivi Lehtonen, Tero Ylönen ja Jussi Lehtonen perustivat yrityksen. Mukaan osakkaaksi kutsuttiin ja yhtiön ensimmäiseksi toimitusjohtajaksi nimitettiin Matias Ketola.

Choicen nimen keksi lopulta omistajatiimistä Tero. Nimi Choice (vaihtoehto) kuvaa vaihtoehtoista katsontatapaa ja näkemystä työntekijöiden ja työnantajaorganisaatioiden houkuttelusta, rekrytoinnista ja sitouttamisesta työmarkkinoilla.

Choicen peruspalvelut jakautuvat kolmeen osaan: rekrytointi -ja suorahakupalvelut, työnantajakuvan kehittäminen ja työntekijäkokemus. Choice on asiakkaidensa ja ehdokkaidensa arvostamana yhtiö, joka tekee kannattavaa liiketoimintaa. Yhtiön osakaspohja on laajentunut perustamisesta ja vuonna 2025 aloittaneen toimivan johdon ohjauksessa yhtiö on käännetty jälleen erittäin kannattavaksi ja myös kasvu-uralle.   

Ketolan seuraajaksi Choice HR Oy:n hallitus nimitti kokeneen myynnin ja markkinoinnin ammattilaisen, toimitusjohtaja Ville-Mikko Korkan vuonna 2024. Ville-Mikko luotsasi johtoryhmänsä tuella yhtiön orastavaan kasvuun, mitä työtä co-founder Päivi Lehtonen nimitettiin jatkamaan 2025. Osa nykyisen Nawian työntekijöistä ja johtoryhmästä on työskennellyt aiemmin Choice Search -brändin alla, mutta yhteistyö on päätetty yhteisellä sopimuksella. Choice ei ole tarjonnut palveluitaan eikä resurssejaan Nawialle, eikä toisin päin. 

Yhtiö kävi Ville-Mikon johdolla läpi positiivisen rakenne- ja organisaatiomuutoksen, joka tähtäsi kannattavuuden parantamiseen sekä liiketoimintojen uudelleen organisointiin. 

 

Päivitys 02 / 2026:

Päivi Lehtosen johtoryhmään kuuluvat Jere Wahlman, Outi Ahorinta ja Hanna Korpela, jotka muodostavat yhtiön toimivan operatiivisen johtoryhmän. Nykyisen johtoryhmän toimesta yhtiö on käännetty kannattavaksi ja kehittyväksi kasvuyhtiöksi, jota asiakkaat arvostavat ja kandit kunnioittavat. 

Päivitys 06 / 2026

Aleksandra Garutti on nimitetty Choicen johtoryhmään 3.8.2026 alkaen ja hänen vastuullaan on Choicen suorahakuliiketoiminta sekä rekrytointi- ja henkilöstöpalveluiden toteuttaminen. Aleksandra on kokenut ammattilainen jolla on aiempaa kokemusta sekä Academic Workiltä että Qasvulta. 

Lisätiedot ja yhteys:
Päivi Lehtonen, Choicen perustajaosakas, 044 328 82 00, paivi.lehtonen@choicehr.fi 

Ota yhteyttä

Päivi Lehtonen

Päivi Lehtonen

Päivi has been active in the workforce and as an entrepreneur for over 20 years in the fields of marketing, sales promotion, HR, and the creative industries. She has conducted over 500 recruitments and/or direct searches for managerial and specialist positions during her career, and has recruited, trained, and retained over 1,000 people for a field sales organization across 14 cities. Päivi is also a certified assessor and has received multiple awards for her expertise.

LinkedInissä

Varaa tapaaminen